piątek, 10 października 2014

Żadnej nowej książki od 2000 lat!

Tłumaczenie z języka angielskiegoNOWY JORK – Najważniejsi pisarze, uczeni i wydawcy spotkali się w tym tygodniu na Uniwersytecie Fordham na literackiej dyskusji panelowej na temat Boga, powszechnie chwalonego, ale dość odosobnionego, samotnego bóstwa, które od 2000 lat nie wydało żadnej książki od swojego debiutu około 2000 lat temu.

Okrzyknięte przez krytyków, jako jedno z najważniejszych autorów obecnego stulecia, ekscentryczne bóstwo, dawno temu wycofało się z życia publicznego, odrzucając życie celebryty na rzecz samotności i ciszy. Eksperci potwierdzają, że Jego artystyczna reputacja opiera się wyłącznie na Jego pierwszej pracy, Biblii.

„Bóg nie udziela wywiadów, nie występuje publicznie i zamknął się w sobie na całe wieki mimo tego, ze nie możemy znaleźć żadnego, bardziej wpływowego autora” stwierdził krytyk i uczestnik konferencji James Wood, zauważając jednocześnie, że mimo zaciekłej walki o prywatność, nieśmiertelna istota ma tylko jedną książkę w dorobku i pozostaje jednym z najbardziej szanowanych i najczęściej cytowanym autorem w historii. „Dla wielu czytelników, dzieło Boga miało znaczący i transformacyjny wpływ na życie i umieszczają Jego książkę na liście ulubionych tytułów. Z powodów, co, do których możemy jedynie spekulować, Bóg postanowił trzymać się z dala od centrum uwagi i aby Jego słowa mówiły same za siebie. Może to właśnie Jego powrót do Jego świata pozwolił mu w tak wyraźny sposób oddać myśli na stronach książki.”
„Być może w swojej pierwszej książce powiedział wszystko, co miał do powiedzenia,” kontynuuje Wood. „Mimo, że można pomyśleć, że autorowi o takiej imponującej wiedzy i mocy nie powinno brakować inspiracji.”

Wielu w społeczności literackiej zasugerowało, że Bóg może równie dobrze stać się ofiarą własnego sukcesu, argumentując, że ogromna presja, by napisać książkę, tak popularną i uwielbianą jak Biblia, do której Jego każda nowa praca nieuchronnie będzie porównywana, jest po prostu zbyt trudnym zadaniem. Pomijając osobiste powody, eksperci zgodzili się, że nieobecność Najwyższej Istoty dodaje mistycznego smaczku do całej sytuacji.

Według wydawców, którzy przewidują, ze Biblia nadal będzie w druku przez wiele lat, popularność ukrytego bóstwa nadal jest tak wysokie, ze każde Jego dzieło literackie będzie automatycznym komercyjnym sukcesem.

„Oczywiście, ze w branży księgarskiej zastanawiamy się, co by było gdyby nadal pisał,” mówi wydawca Sandra Eakins, która rozwiewa obawy, że nijaka kontynuacja Biblii mogłaby zaszkodzić reputacji Boga. „Może pisze dla własnej przyjemności i nie ma ochoty na opublikowanie czegoś nowego. Szanuję to, ale jest to tragedia dla Jego czytelników.”

„Z radością przeczytalibyśmy więcej opowieści, psalmów, epistoł – cokolwiek by napisał,” kontynuuje Eakins. W swojej pierwszej książce stworzył ten gęsty, rozwijający się, wielowymiarowy wszechświat i czytelnicy chcą wiedzieć, co się stało z bohaterami od momentu zakończenia się historii z Biblii.”
Eakins mówi, że Bóg ma nadal całe rzesze lojalnych, międzynarodowych czytelników i do dnia dzisiejszego przyciąga rzesze wielbicieli. Od pierwszego wydania Biblii, gdy Bóg został zapowiedziany przez krytyków, jako obiecujący nowy talent, kolejne pokolenia czytelników ciągle wracają do Jego dzieła i uważają je za ponadczasowe i klasyczne.

Wielu z gorliwych fanów Boga ciągle próbuje się z nim skontaktować, lecz samotny autor nie odpowiada.
„To oczywiście bardzo trudne dla ludzi  - zaakceptować, ze bóstwo może stworzyć tak złożone, epickie, piękne, dziwne i angażujące dzieło jak Biblia i potem po prostu przestać pisać. Odcinając wszelkie więzi i stając się całkowicie niedostępnym,” powiedział profesor Charles Boutwell, panelista na konferencji i samozwańczy wyznawcą Boga Nieba i Ziemi. „Jednak cechy, które sprawiają, że Bóg jest tak tajemniczy, to te same cechy, które powodują ze jest unikalny.”

„To naturalne, ze chcemy więcej”, dodał Boutwell. „Ale być może, Bóg miał w sobie tylko jedna Biblię do napisania”