piątek, 16 stycznia 2015

Niepoprawnie Skomentowana BIBLIA część XXXIX


Hurra! Kończymy dziś kolejną księgę Biblii. Dowiemy się ile kosztuje człowiek i jakie techniki pozwalają kapłanom okradać ludzi z dobytku, majątku i dóbr wszelkich…bo jakoś, to wszystko jest Bogusiowi do czegoś potrzebne…nie wiem do czego, ale widocznie ma jakieś ukryte jazdy z kwestią posiadania. Jedziemy!


ROZDZIAŁ 27

1 Dalej Pan powiedział do Mojżesza:
2 Mów do Izraelitów i powiedz im: Jeżeli kto chce się uiścić ze ślubu, według twojej oceny dotyczącego jakiejś osoby wobec Pana,

Moment! Wycena ludzi? Do jakiego ślubu? Dobra zobaczmy dalej…

3 tak będziesz oceniał: jeżeli chodzi o mężczyznę w wieku od dwudziestu do sześćdziesięciu lat, to będzie on oceniony na pięćdziesiąt syklów srebra według wagi przybytku.
4 Jeżeli chodzi o kobietę, to będzie ona oceniona na trzydzieści syklów.

Kobieta warta tylko trochę ponad połowę mężczyzny…typowe…

5 Jeżeli chodzi o młodzież w wieku od pięciu do dwudziestu lat, to chłopiec będzie oceniony na dwadzieścia syklów, a dziewczyna na dziesięć syklów.

Tutaj jeszcze bardziej wyraźna dyskryminacja.

6 Jeżeli chodzi o dzieci w wieku od jednego miesiąca do pięciu lat, to chłopiec będzie oceniony na pięć syklów srebra, a dziewczynka na trzy sykle srebra.
7 Jeżeli chodzi o ludzi starszych w wieku od sześćdziesięciu lat wzwyż, to mężczyzna będzie oceniony na piętnaście syklów, a kobieta na dziesięć syklów.

A nie lepiej od razu do lasu albo na pustynię…przecież nie macie problemów z zabijaniem za głupoty?

8 Jeżeli jednak ktoś jest tak ubogi, że nie może spłacić według twego oszacowania, to postawi osobę ślubowaną przed kapłanem, a ten ją oszacuje. Według możności tego, który ślubował, kapłan ją oszacuje.

Czyli – dawaj wszystko co masz i będziesz jeszcze trochę winny…ale przypilnuje, żebyś spłacił…

9 Jeżeli chodzi o bydlęta, które są składane w darze dla Pana, to wszystko z nich, co jest złożone w darze dla Pana, będzie rzeczą świętą.

Bo kapłani muszą mieć co jeść, a nie będą się pożywiać razem z pospólstwem!

10 Nie wolno ich zamieniać, nie wolno ich zastępować innym bydlęciem, ani lepszego gorszym, ani gorszego lepszym. Jeżeli zaś kto zechce taką zamianę uczynić, to jedno i drugie bydlę będzie rzeczą świętą.

I kamienowanko!

11 Jeżeli chodzi o bydlę nieczyste, takie, które nie bywa składane w darze dla Pana, to postawią to bydlę przed kapłanem,
12 a kapłan je oszacuje według tego, czy będzie dobre, czy marne. Taka będzie jego wartość, jak oszacuje je kapłan.

Czyli jeśli ktoś ma kiepskie bydło, to musi zapłacić zamiast składać ofiarę? Śmierdzi mi to handlem odpustami…zwłaszcza, że kapłan decyduje o wszystkim i każde zwierzę może uznać za nieczyste i kaska leci. Szybki rzut oka na spiżarnię świątyni i krowa się okazuje niedobra na ofiarę…dawajcie srebro, złoto czy, co tam macie, bo inaczej Boguś wam nie odpuści grzechów.

13 Jeżeli [ofiarodawca] chce je wykupić, to doda piątą część do jego oszacowania.

No i już…

14 Jeżeli kto poświęci swój dom dla Pana jako rzecz świętą, to kapłan oszacuje ten dom według tego, czy jest dobry, czy marny. Jak kapłan go oszacuje, taka będzie jego wartość.

Ale dostaje eksmisję czy nie?

15 Jeżeli zaś ofiarodawca zechce wykupić ten dom, doda do jego oszacowania jedną piątą i dom będzie jego.

20%! Zdzierstwo!

16 Jeżeli kto poświęci dla Pana część swej dziedzicznej posiadłości, to twoje oszacowanie jej będzie zależne od ilości ziarna używanego na siew - jeden chomer jęczmienia będzie się równał pięćdziesięciu syklom srebra.

Ale kto ma zasiać, żeby to zmierzyć? Bo można przesadzić i przeszacować!

17 Jeżeli poświęci swój grunt w roku jubileuszowym, oszacowanie twoje będzie w mocy.
18 Jeżeli zaś poświęci swój grunt po roku jubileuszowym, to kapłan obliczy sumę pieniędzy według lat, które pozostają do następnego roku jubileuszowego i odpowiednio obniży oszacowanie.

Znowu z tymi jubileuszami…kretynizmy gonią kretynizmy…

19 Jeżeli ofiarodawca zechce wykupić swój grunt, to doda do twego oszacowania jedną piątą, i grunt wróci do niego.

Znowu złodziejskie odsetki. A co jeśli zrobi to po dwóch dniach? Tyle samo procent zapłaci?

20 Ale jeżeli nie wykupi gruntu i jeżeli ten grunt będzie sprzedany innemu człowiekowi, to nie będzie mógł być wykupiony.

No cholera! W życiu bym się nie domyślił…

21 W takim razie, kiedy grunt stanie się wolny w roku jubileuszowym, będzie należał do Pana jako rzecz święta, jako pole pod klątwą. Stanie się on posiadłością kapłana.

Czyli klątwy dotyczą tylko maluczkich. Dla kapłana klątwa jest korzystna…niezły układ!

22 Jeżeli zaś kto poświęci Pana grunt kupiony, który nie należy do jego dziedzicznej posiadłości,
23 to kapłan obliczy wysokość oszacowania aż do roku jubileuszowego, a ofiarodawca odda jeszcze tego samego dnia Panu sumę oszacowania jako rzecz świętą.

Czyli, jak coś legalnie kupisz, to jak chcesz to „poświęcić”, to musisz zapłacić więcej? Czemu? Przecież to taka sama własność…i przestańcie z tym debilnym rokiem jubileuszowym. To debilizm!

24 W roku jubileuszowym grunt wróci do tego, od kogo był kupiony, czyją był dziedziczną posiadłością.

Tego już w ogóle nie kumam…to złodziejstwo w biały dzień. Pomijając już, że całe kapłaństwo to złodziejstwo J

25 Każde twoje oszacowanie będzie dokonywane na podstawie sykla przybytku. Jeden sykl równa się dwudziestu gerom.
26 Jednak nikt nie będzie poświęcał Panu pierworodnego bydlęcia, które i tak już należy do Pana. Czy to jest cielec, czy to jest baran, należy on do Pana.

Bo jest reguła, że każde pierworodne trzeba i tak oddać…więc nie pitol tylko dawaj!

27 Jeżeli chodzi o bydlę nieczyste, to można je wykupić za sumę twego oszacowania, dodając do niej jedną piątą. Jeżeli nie będzie wykupione, to będzie sprzedane według sumy twego oszacowania.

Czyli jak chcesz wykupić nieczyste zwierzę – plus 20%. Jak nie wykupisz, to kapłan i tak sobie oszacowaniem odbije…bo przecież będzie to przez niego sprzedawane bydle.

28 Jeżeli kto poświęci co ze swej własności dla Pana jako cherem: człowieka, bydlę albo część gruntu dziedzicznego - to ta rzecz nie będzie sprzedana ani wykupiona. Każde cherem jest rzeczą najświętszą dla Pana.
29 Żaden człowiek, który jest poświęcony dla Pana jako cherem, nie może być wykupiony. Musi on być zabity.

Można poświęcić zatem człowieka jako cherem i potem go zabić. I mówcie mi jeszcze, ze w judaizmie nie ma ofiar z ludzi…

30 Każda dziesięcina z ziemi, z zasiewu ziemi albo z owoców drzewa należy do Pana, jest rzeczą poświęconą dla Pana.

Raczej należy do kapłana!

31 Jeżeli kto chce wykupić część swej dziesięciny, to doda do niej jedną piątą.

Czyli albo 10% plonów, albo 15% gotówką…według oszacowania kapłana oczywiście…

32 Każda dziesięcina z bydła większego lub mniejszego, które przechodzi pod laską pasterską, jest rzeczą poświęconą dla Pana.
33 Nie będzie się rozróżniać, co jest dobre, a co marne, nie będzie się robić żadnej zamiany. Jeżeli jednak kto uczyni zamianę, to oba bydlęta - i jedno, i drugie - będą rzeczą poświęconą dla Pana. Nie mogą być wykupione.

Czyli jeśli kapłan uzna, że pasterz wybrał gorsze sztuki jako dziesięcinę, to może przyjść, wybrać kolejne dziesięć procent stada i ma wtedy dwadzieścia procent i jest na prawie…to jest normalnie przegięcie!

34 To są przykazania, które Pan dał Mojżeszowi na górze Synaj dla Izraelitów.


***

Tym akcentem kończymy Księgę Kapłańską! Za tydzień rozpoczniemy Księgę Liczb! Mam nadzieję, ze będzie się tam działo coś więcej niż tutaj, chociaż nie było źle…mieliśmy kamienowanko i dyskryminację…jest spoko.

Do następnego piątku pojawi się także cała Księga Kapłańska z moimi komentarzami w formie eBooka. Na pewno Wam to zakomunikuję i w eBooku będzie trochę dodatkowych materiałów z mojej strony, więc będzie warto wydać te dwa złote, na wsparcie mojej skromnej osoby i zmobilizować mnie do dalszej pracy J

Trzymajcie się cieplutko i miłego weekendu!