środa, 19 października 2016

News Flash #2 - Etanol z dwutlenku węgla


Badacze z Laboratiorum Narodowego Oak Ridge, należącego do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, przez przypadek odkryli proces, który zamienia rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla w...ale po kolei.


Chcieli do procesu użyć grafenu, ale nie potrafili go w swoich warunkach wytworzyć, więc w reakcji posłużyli się katalizatorem pod postacią 50-80 nanometrowych (1 nanometr = jedna milionowa milimetra) kolców węglowych splecionych z azotem, w które osadzono nanocząsteczki miedzi. Katalizator zanurzono w roztworze dwutlenku węgla i przepuszczano prąd o napięciu 1.2 volta. Reakcja zachodzi w temperaturze pokojowej, więc nie potrzeba dodatkowych nakładów energii na zmianę warunków reakcji. Naukowcy spodziewali się słabo skoncentrowanego metanolu, a otrzymali wysokoprocentowy (63%) etanol. Czyli dość mocny bimberek!

Niespodziewane wyniki eksperymentu opublikowano na stronie ChemistrySelect (w języku angielskim), o wyniku napisał portal ScienceAlert. Dostępny jest też film z samego laboratorium:Nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć co to oznacza. Jeśli będziemy w stanie przetwarzać dwutlenek węgla w etanol, to mówimy o odwróceniu procesu spalania paliwa. Etanol jest dodatkiem w procesie produkcji benzyny lub sam moze służyć jako samodzielne paliwo! Więc z substratu spalania benzyny, robimy paliwo.

Oczywiście badania muszą przejść przez serię prób, kolejnych analiz i krytyk środowiska naukowego. Jeśli jednak okaże się, że ta metoda rzeczywiście działa, oznaczać to będzie, że przy stosunkowo niskim bilansie energetycznym (nie potrzeba do tego dużych nakładów energii elektrycznej) możemy zamieniać dwutlenek węgla w wysoko procentową "gorzałkę".

Zapijemy globalne ocieplenie :)