wtorek, 31 marca 2015

Scjentologia – niebezpieczne bagno

Jakiś czas temu premierę na HBO miał film „Going Clear: Scientology and the Prison of Belief”, zdobywcy Oscara Alexa Gibneya. Nie udało mi się jeszcze znaleźć źródła, by ten film obejrzeć w naszym pięknym, ale zacofanym kraju. Trafiłem natomiast na artykuł w HuffingtonPost, który w dość syntetyczny sposób przedstawia 16 zarzutów wobec kościoła sjcentologicznego, które są kluczem tego dokumentu, jak też książki, na podstawie której ten film powstał (autorstwa Lawrenca Wrighta). Przetłumaczę je luźno dla Was, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie mówią po angielsku (do nauki – nigdy nie jest za późno ;) ):

1. Historia stworzenia L. Rona Hubbarda.
Na poziomie OTIII w kościele scjentologicznym członkowie dostają dostęp do „tajnych materiałów”, czyli to mitu o stworzeniu. Według tego mitu, 75 milionów lat temu, galaktyczny dyktator Xenu zamroził ludzi i wrzucił ich ciała do wulkanu. Stamtąd odcieleśnione duchy, albo thetanie, wskoczyli w ciała nowonarodzonych. Według Hubbarda, ten tłum thetan w naszych ciałach, jest źródłem naszych lęków i problemów psychologicznych/psychicznych.
2. Hubbard był członkiem magicznego kultu.
Zanim stworzył podwaliny dla scjentologii był blisko zaprzyjaźniony z Jackiem Parsonsem, który był mocno zaangażowany w kult czarnej magii Ordo Templi Orientis (OTO), który podążał za naukami Aleistera Crowleya. Według autorów filmu, Hubbard był jego skrybą i osobistym asystentem podczas magicznej operacji zapłodnienia kobiety-bogini w celu stworzenia antychrysta.
3. Członkowie kościoła byli wyrzucani za burtę za karę.
Hubbard stworzył Etyki, czyli kary dla swoich audytorów, którzy popełniali błędy podczas sesji. Byli wyrzucani za burtę jego statku (9 metrów nad wodą).
4. Hubbard powiedział swojej drugiej żonie, że zamordował ich córkę.
Gdy Sara Northup, druga żona Hubbarda, zagroziła mu, ze odejdzie, jeśli nie podda się terapii psychiatrycznej, porwał ich córkę Alexis. Według zeznań Northup, Hubbard powiedział jej, ze „pokroił Alexis na małe kawałeczki” i wrzucił jej zwłoki do rzeki. Potem, co prawda dzwonił i zaprzeczył, ale szkoda została wyrządzona.
5. Scjentolodzy prowadzili „obóz więzienny”.
W ramach kościoła funkcjonował Siły/Zespół Projektu Rehabilitacji (Rehabilitation Project Force, RPF). Ludzie wysłani do RPF wykonywali ciężka pracę w systemie 30 godzin pracy, 3 godziny odpoczynku, jedli odpadki i spali na brudnych, mokrych materacach. W taki sposób przebiegała re-indoktrynacja.
6. Nalot FBI na kościół był największą akcją w tamtych czasach.
FBI jednego dnia (8 lipca 1977) zrobiło „wjazd” do biur scjentologów w Los Angeles i Waszyngtonie.
7. Kościół kradł rządowe dokumenty.
W latach siedemdziesiątych, wielu scjentologów zostało wysłanych do pracy w Departamencie Sprawiedliwości i do Urzędu Podatkowego (IRS), tylko po to, by wykradać dokumentację związaną lub dotycząca kościoła.
8. Kościół ma teczkę na Travoltę.
Gdy w kościele rozeszły się plotki, że Travolta chce wyjść z kultu, stworzono „czarną teczkę”, zawierającą wszystkie intymne i kompromitujące materiały Travolty z jego prywatnych sesji „terapeutycznych”. Travolta zabraniał ich filmowania, ale i tak to robiono przy pomocy ukrytych kamer.
9. Kościół przeprowadzał śledztwo w Urzędzie podatkowym (IRS).
Jednym z celów kościoła było uzyskanie statusu religii zwolnionej z podatków. Żeby zbadać sprawę, tysiące scjentologów założyło około 2,400 pozwów sądowych przeciwko pracownikom IRS i prywatni detektywni byli wysyłani na spotkania, bankiety i konwencje IRS w celu zbierania informacji. Ówczesny przywódca kultu, David Mascavige, powiedział komisarzowi z IRS, że wszystkie pozwy znikną, jeśli zostaną zwolnienie z podatku. Tak się stało w 1993 roku.
10. Tom Cruise podsłuchiwał dzięki kościołowi telefon Nicole Kidman.
Kościół zauważył, że Tom Cruise zaczął oddalać się od kultu podczas związku z Nicole Kidman. Podobno to Tom poprosił kościół o założenie podsłuchu na telefonie Nicole, a kościół jedynie spełnił jego prośbę.
11. Cruise ma pracowników do picowania bryki po 40 centów za godzinę.
Członkowie Sea Org (sztab główny kościoła) zarabiają 40 centów za godzinę pracy. Tom jest tego na pewno świadomy. Ci ludzie wykonują dla niego prace porządkowe w jego prywatnej posiadłości w Santa Monica, Kalifornia.
12. Kościół podobno znalazł Cruisowi nowa dziewczynę.
Kojarzycie Nazanin Boniadi? Gwiazdka seriali „Homeland” czy filmu „iron Man”. Otóż, gdy Tom Cruise zaczął narzekać na brak kobiety, kościół wynalazł w Brazylii tę dziewczynę, wyszykował ja i podsunął Cruisowi. Związek nie trwał długo, ale Boniadi podpisała klauzulę tajności i po tym związku zaczęła grywać w Hollywood.
13. Paul Haggis opuścił kościół z powodu homofobii.
Filmowiec Paul Haggis („Crash”, „Casino Royale”) opuścił kościół, gdy jego dwie córki, lesbijki, opowiedziały mu jak są traktowane i prześladowane w kościele za swoją orientacje seksualną. Według doktryn kościoła homoseksualizm to choroba.
14. Scjentologia jest warta około 1,5 miliarda dolarów.
Ostatnio upublicznione przez reportera Tony’ego Ortegę raporty podatkowe ujawniają, że kościół, a jest instytucją non-profit, jest warty blisko 1,5 miliarda dolarów.
15. Członkowie Sea Org byli torturowani muzyką z „Bohemian Rhapsody” w wykonaniu Queen.
W 2004 roku, Miscaviage (szef kościoła) kazał „zesłać” szefów Sea Org do tak zwanej „Dziury” w tajnej bazie kościoła w Kalifornii. W filmie byli członkowie opowiadają, ze żeby opuścić „Dziurę” musieli wyznać swoje przestępstwa wobec kościoła. Poza biciem, i „mopowaniem” podłogi językami, jedną z form tortur było granie w muzyczne krzesła do muzyki Queen. Gra była o pozostanie w kościele; ci, którzy stali, gdy muzyka się urywała byli wyrzucani z kościoła. (Niby nic, ale patrz 16->)
16. Jeśli ktoś opuszczał kościół jego rodzina byłą zmuszana do całkowitego zerwania kontaktu.
Największa obawa przed opuszczeniem kościoła był przymus „odłączenia”. Takie osoby były uznawane, jako Potencjalne Źródło Problemów (Potential Trouble Sources, PTS) lub Osoby Supresywne (Suppressive Persons, SPs). Wielu z byłych członków kościoła nie rozmawiało ze swoimi rodzinami od lat…

To oczywiście lista dotycząca tematów poruszanych w filmie. Jeśli ktoś zna język angielski, to, jako dodatkowe źródło informacji na temat kościoła scjentologicznego, polecam kanał Chrisa Sheltona na YT. To były członek kościoła, który był w samym sercu „bestii” i dzieli się swoimi doświadczeniami, ostrzega przed scjentologią. Wyszedł z kościoła dzięki odkryciu sceptycyzmu i odkryciu mechanizmów krytycznego myślenia. Polecam!
 

Przeczytałem kilka książek na temat scjentologii i jeśli będziecie zainteresowani, to mogę napisać coś więcej na temat tego kultu…ale to zależy od Was :)