czwartek, 22 maja 2014

Targi Ksiażki - subiektywnie

Wasz skromny dostawca treści wszelakich nawiedził dziś Targi Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ta impreza po raz drugi odbywa się w tym miejscu i muszę przyznać, że jest super!

Blisko 700 wystawców i taka sama ilość spotkań z autorami. W sobotę sponsorowany przez Egmont i AirFrance konkurs Cosplay i ogólnie od cholery atrakcji.

Ja jednak chce się szybko podzielić ogólnymi wrażeniami oraz tym, co wyłowiłem dla siebie podczas dzisiejszej wizyty.


Wrażenia


Fajnie…i na tym mógłbym skończyć. Sporo ludzi jak na pierwszy dzień. Dotarłem na Targi, około 11: 30, czyli niedługo po otwarciu bram i tłumek na terenie Stadionu już był niezły. Przed wejściem na sam teren targów rozstawione jest kilka namiotów z dość sporą liczbą książek przecenionych i to mocno. Można wyłowić książki po 3 lub 5 PLNów. I nie trzeba płacić dyszki za wjazd na same Targi!

Od razu po wejściu wbijamy na teren rządzony przez komiksy. Wszyscy liczący się wystawcy wydający w Polsce komiksy tam są. A nawet kilka niszowych fabryk. Swoje stoisko ma Łódzkie Centrum Komiksów, gdzie nabyłem jeden album. Nie pytajcie mnie tylko o cenę, bo sam około kwadransa się łamałem czy kupić i wydać tyle kasy…ale nie żałuję.

Obok stoisk komiksowych jest cały ciąg antykwariuszy. To dla prawdziwych szperaczy i fanatyków. Naprawdę tysiące używanych książek do przegrzebania i zakupu.

Właściwy teren Targów to pierwsze piętro tuż nad trybunami. Całe, dookoła obstawione stoiskami wydawniczymi. I jest to trochę lepiej zrobione niż w zeszłym roku, bo nie ma rozjeżdżających się na dwa pasów stoisk, tylko całość jest jednym ciągiem. Ja zrobiłem prawie dwa pełne okrążenia zanim rozpocząłem zakupy. A zakupy uważam za wyjątkowo udane!

Zakupy


Pierwsza pozycja to „Niezwykła historia Marvel Comics” autorstwa Seana Howe. Wszyscy oglądają dziś filmy, seriale, które powstały w głowie Stana Lee i jego spadkobierców, a ta książka przybliża skąd to się wszystko wzięło i jak rozwinęło się to imperium super bohaterów.

Cena okładkowa – 59,90 PLN ; Cena na Targach – 40 PLN


Następnie zajrzałem na stoisko wydawnictwa AHRIMAN. Nabyłem tam książkę Karlheinza Deschnera „Z Bogiem i Faszystami”. Książka traktująca o przymierzach Watykanu z faszystowskimi reżimami pierwszej połowy XX wieku. Stoisko obsługuje para uroczych Niemców i dodatkowo, do zakupu dostałem broszurkę z artykułem Fritza Erika Hoevelsa  „Po co stowarzyszenie ateistów” [LINK].

Cena okładkowa i na Targach – 49 PLNBrak zniżki na Deschnera odbiłem sobie dwójnasób! I to dosłownie!
Jest takie wydawnictwo, które się nazywa Wydawnictwo Filia. I oni wydali w Polsce, tłumaczenia dwóch książek Georga Carlina! Tak! „Skrawki Intelektu”i „Napalm i Żelki”. Nawet chwili się nie zastanawiałem i w nagrodę dostałem ładną (szkoda tylko, że papierową) torbę z cytatem Carlina – „Ledwie odkryłem sens życia, ten się zmienił”. Jeśli nie zdążycie nabyć na Targach, to i tak warto mieć te książki w swojej bibliotece.


Cena okładkowa – 36,90 PLN za sztukę; Cena pakietu dwóch książek na Targach – 50 PLN!Uważam, zatem wizytę na Stadionie Narodowym za wyjątkowo udaną (w odróżnieniu od koncertów, które na Narodowym są tragiczne) i tym pozytywnym akcentem kończę pisanie i siadam do czytania mistrza Carlina.


Dajcie znać jak sami wyszarpiecie coś ciekawego na Targach i zachęcam gorąco do wyprawy na tę imprezę. Zysk podwójny!!!