niedziela, 23 października 2016

News Flash #3 - Telepatia udowodniona?


Francuscy naukowcy ze Starlab opracowali badanie, które pozwala bezpośrednią komunikację mózg-mózg. Nie jest to pierwsze badanie, mające na celu, głównie, umożliwienie porozumiewania się bez użycia mowy, przez osoby, które ją utraciły.


Metoda polega na szyfrowaniu binarne (zerojedynkowo) alfabetu i przekazywanie wiadomości poprzez elektroencefalograf do przezczaszkowego systemu magnetycznej symulacji (TMS). Nadawca przekazywał litery sygnalizując jedynki stopą, a dwójki dłonią. To wywoływało u odbiorcy błyski światła. W ciągu 70 minut przekazano dwa słowa - "halo" i "ciao".

Czy to oznacza, że możemy porozumiewać się telepatycznie? Nie. Tytuł artykułu na ciekawe.org to typowy clickbate (tytuł mający zmusić do kliknięcia) - "Naukowcy udowodnili, że telepatia jest w zasięgu naszych możliwości".

Otóż nic nie udowodnili, tylko przeprowadzili eksperyment z określonym wynikiem. Żeby mówić o udowodnieniu, eksperyment trzeba powtórzyć, z zachowaniem tych samych warunków i otrzymać takie same wyniki. I nie mówimy o telepatii, tylko o komunikacji mózg-mózg za pośrednictwem urządzeń technologicznych.

Gdyby wykorzystali metodę identyczną z badaniem na Uniwersytecie Waszyngtońskim, wtedy moglibyśmy mówić o potwierdzeniu wyników i interfejs mózg-mózg znalazłby się bliżej naukowego udowodnienia. Tymczasem, zmiana metody oznacza inne badanie, które nie może być wzięte pod uwagę przy ocenie pierwotnych badań.

Dalej autorzy artykułu na ciekawe.org, jadą już fantazją w głęboką dupę. Zero linków do badań, zero dowodów. Anegdotki o jakichś badaniach i wyssanych z palca konkluzjach.

Wypowiedź końcowa, jest tak zgrabnie wyjęta z kontekstu, że może dotyczyć wszystkiego.

Więc ostrożnie z tytułami i treściami. Bo o ile same badania są ciekawe i wnoszą pewną wartość do zrozumienia działania ludzkiego mózgu, to mają z telepatią tyle wspólnego co granie w gry komputerowe z baletem. Jak się naciągnie tematy, to gdzieś je można ze sobą zaczepić, ale nie są w żaden organiczny sposób ze sobą związane.