piątek, 20 września 2013

Kwanty rządzą!

Nowy eksperyment może zachwiać naszym zrozumieniem świata. Jest też pierwszym krokiem w kierunku rozwoju komputera kwantowego w nowym kierunku.

O co chodzi?

Otóż w laboratorium na Uniwersytecie Wiedeńskim przeprowadzono eksperyment z parą cząsteczek. Cząsteczki takie albo są splątane kwantowo, albo nie. O tym decyduje obserwator okładu. To tak jak ze sławnym kotem Schroedingera.

Otóż w eksperymencie brały dwie grupy ludzi. Jedni obserwowali cząsteczki, drudzy decydowali czy są splątane czy nie.

Co jest ciekawe i znaczące w tym eksperymencie, to fakt, że za każdym razem cząsteczki przyjmowały stan zgodny z intencją zespołu decyzyjnego PRZED decyzją. W 100%!!! Potwierdziły to wszystkie pomiary.

Co to oznacza?

Jeżeli kiedykolwiek słyszeliście o komputerze kwantowym to od razu widzicie konsekwencje.
Komputer kwantowy to oparty na podobnym, zero-jedynkowym schemacie przekazywania informacji, układzie, ale stworzony na bazie czytania i przekazywania stanu kwantowego, zamiast - napięcie/brak napięcia (jak w dzisiejszych układach) . Oznacza to, że komputer kwantowy nie będzie podlegał żadnym sprzętowym czy opornościowym ograniczeniom. Jeden kubit (kwantowy bit) nie będzie miał ustawionego z góry narzuconej wartości 1 albo zero, tylko będzie się znajdował w stanie pośrednim. Wykonanie całej serii obliczeń na kubicie będzie skutkowało wynikiem. Im więcej komputer wykona obliczeń tym lepszy wynik. Biorąc pod uwagę dodatkowo, że kubit jest w stanie przenosić więcej informacji niż tylko stanu 1 lub 0, będzie możliwe wykonanie na tej jednostce więcej niż jednego obliczenia.
Dokładając do tego wynik powyższego eksperymentu mamy układ, który nie tylko wykonuje wiele obliczeń na jednostce informacji, ale także jest w stanie wyprzedzić pytanie czy układ danych wejściowych.

Od 2009 roku z komputera kwantowego korzysta Google w celu wyszukiwania grafiki. W kwietniu 2012 roku przedstawiono 512 kubitowy procesor, który może wykonywać 10 do potęgi 38 obliczeń jednocześnie (jedynka i 38 zer). Oznacza to obliczenia, które zajęłyby normalnemu PCtowi kilka milionów lat. Firma D-Wave Systems już dziś produkuje komputery kwantowe z 512 kubitowymi czipami i planują rozbudowę do 2048 kubitów! Oprócz wspomnianego Google z tych komputerów korzysta NASA.

Prędkość wykonywania jakichkolwiek obliczeń czy procesów w komputerze kwantowym jest niewiarygodna. Wyobraźcie sobie komputer, który w nawet najbardziej skomplikowanych czynnościach czy działaniach, będzie reagował bez żadnych opóźnień, przeciążeń czy znanych z dzisiejszych kwarcowych maszynach  zawieszeń. Ponadto może reagować na nasze polecenia od razu. Prędkość przekazywania stanów zrekompensuje każde ograniczenia interfejsu. Jeżeli wyniki eksperymentu zostaną zastosowane w budowie komputerów kwantowych, stan/wynik będzie dostępny w układzie przed wydaniem polecenia!

Może pierwszy osobisty komputer kwantowy powstanie za naszego życia i będziemy mogli doświadczyć tego wszystkiego w domowym zaciszu. Mam taką nadzieję...


Eksperyment: http://www.disclose.tv/news/In_New_Quantum_Experiment_Effect_Happens_Before_Cause/93794

Komputer kwantowy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_kwantowy