środa, 31 grudnia 2014

Mój 2014...czy któryśtam...

Zatem przyszedł czas na podsumowanie. I nie będę podsumowywał tego, co się działo na blogu, to możecie poczytać :)

Chce się podzielić tym, co ten mijający rok dla mnie odkrył…w muzyce, filmie, książkach…więc trochę, o czym innym niż zwykle :)

No to jedziemy…

Melodyjki 2014

Nie piszę o nowych płytach, płytach roku i innych top pierdołach. Napiszę o kapelach, które ja odkryłem w 2014 roku i które zrobiły na mnie szczególne wrażenie. Start!


Bloody Hammers

Kapela z Północnej Karoliny, USA. Założona w 2012 roku. Na koncie mają trzy płyty, ja odkryłem ich przy okazji premiery ostatniej – „Under Satan’s Sun”. Krążą raczej w klimatach hard rocka niż metalu, tekstowo to mieszanka okultyzmu i narracji rodem z horrorów, ale tych klasycznych, bez brokatowych wampirów. Jak dla mnie? Jedna z fajniejszych kapel ostatnich miesięcy.Witchcraft

Kapela nie nowa, bo istnieje od 2000 roku. Chłopaki pochodzą ze Szwecji i mieli być projektem, mającym na celu nagranie jednego kawałka, hołdu zespołowi Pentagram. Ale tak im zostało. Kiedyś coś tam słyszałem, ale tak naprawdę dopiero zeszłoroczna płyta – „Legend” mnie wciągnęła. Dopiero zaczynam ich odkrywać…ale ten album…perełka!Rishloo

No i co z tego, że nie wydali w zeszłym roku żadnej płyty. Nie pamiętam, żebym o nich pisał, więc się nie czepiajcie.
Kolejna kapela z USA, tym razem Seattle. Co grają? Trudno to opisać, ale mnie mieli po pierwszym przesłuchaniu. Wokal mnie po prostu zachwyca, to jak bawią się rytmami i konwencjami jest po prostu zajebiste…zresztą, co będę gadał…posłuchajcie…Greydon Square

Mistrz! Nie jestem wielkim fanem hip-hopu, ale jego teksty po prostu miażdżą. Wspominałem o nim kilka razy, ale naprawdę dopiero w tym roku przesłuchałem jego całą dyskografię, pooglądałem jego kanał YT gdzie wypowiada się na temat wielu spraw bliskim moim, ateistycznym poglądom. Po prostu pozycja obowiązkowa…ale dla tych, którzy znają angielski. Teksty tutaj to podstawa…


Animals As Leaders


Nie przepadam za muzyką ściśle instrumentalną, czegoś mi zawsze w niej brakuje i pewnie jest to wokal :)
Ale w przypadku tego projektu – nie czuję tego braku. To projekt wirtuoza siedmio- i ośmio-strunowych gitar Tosina Abasi’ego. 
Potrzebowałem trochę czasu żeby się wczuć w tę muzykę…ale teraz! Z miła chęcią w nią wnikam…bo jest, w co!


Dobra, jedziemy gdzie indziej, teraz…

Literki 2014

Jaya Gopal „Podszepty Gabriela. Islam. Bilans krytyczno-historyczny”
Dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć skąd wziął się Islam, jak powstawał Koran…po prostu lektura obowiązkowa!
Michio Kaku „Przyszłość Umysłu”
Fascynująca i bardzo pouczająca książka o tym, co i dzięki czemu już wiemy o umyłeś ludzki i świadomości w ogóle. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co nasz w tym zakresie czeka w przyszłości – Michio Kaku, jako naukowiec i fan Sci-Fi bardzo przystępnie i ciekawie opowiada, o perspektywach badań nad mózgiem i świadomością. Polecam!


Stephen Hawking „Wielki Projekt”

Dane mi to było przeczytać w oryginale, bo jak się zorientowałem, to się okazało, że polskie wydanie już wyszło J
Świetna książka w łatwo przyswajalny sposób traktująca o tym skąd się to wszystko wzięło…jej doskonałym uzupełnieniem jest książka…

Lawrence M. Krauss „Wszechświat z niczego”
Troszkę bardziej naukowa, ale też przystępna dla laika. Podstawowa sprawa to to jak Krauss definiuje „nic”…potem jest z górki, ale religianci i tak nie skumają J
Plus kilkanaście innych tytułów…trochę fantastyki, trochę historii…ogólnie pewnie z 30 pozycji. Taką mam średnią normę roczną. Bywało lepiej, ale wiecie – czas, czas, czas :)

I na koniec…


Obrazki 2014

„Człowiek z Ziemi” (2007) – ja wiem, że to wstyd, że obejrzałem ten film tak późno…a jest naprawdę świetny. Nic więcej nie napiszę, przebrnijcie przez pierwsze 10 minut i na pewno będziecie do niego wracać.

„Predestynacja” (2014) – dużo o tym filmie nie wiedziałem zanim po niego sięgnąłem. Po prostu wpadł mi w ręce, jako science-fiction, a że jestem pożeraczem tego tematu – zaryzykowałem. I nie żałuję. Niezły zakrętas dla lubiących rozkminiać paradoksy.

„Strażnicy Galaktyki” (2014) – nic więcej pisał nie będę, tylko sobie obejrzę pewnie dziś jeszcze raz.

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” (2013)– ubawiłem się setnie przy tym filmie. Po prostu musicie zobaczyć.

„Kongres” (2013) – filmowa adaptacja prozy Lema. Perełka, ale nie dla wszystkich.Z resztą jak chcecie wiedzieć, co oglądam i jak oceniam, wbijajcie na mój filmweb, staram się w miarę regularnie wystawiać oceny filmom, które oglądam.Nie mogę nie wspomnieć, oczywiście o YouTube, który jest moim głównym dostarczycielem materiałów do oglądania…ale o tym, które kanały warto oglądać, które polecam, zrobię osobny wpis…bo jest tego sporo.


To by było na tyle!
Widzimy się „za rok” w pierwszym wpisie w 2015 roku…
Do SIEGO!